خدمات درمانی - گردشگری خاورسیر

گردشگری سلامت

گردشگری سلامت یکی از مهم ترین ارکان جذب گردشگر و توریسم می باشد. به جذب توریست و گردشگر برای انجام فعالیت های درمانی و پزشکی به شیوه های مختلف اصطلاحا گردشگری سلامت گفته میشود. برخی از کشورها در سراسر دنیا به این مقوله توجه بسیار زیادی داشته اند و موفق به کسب درآمدهای بالا از این راه شده اند. در ادامه نگاهی جامع به گردشگری سلامت، موفق ترین کشورها در این حوزه، جایگاه ایران در توریسم درمانی و هر آنچه که باید در این باره بدانید خواهیم داشت.

  نکته : اگر در زمینه گردشگری سلامت ، تمایل به همکاری و یا کسب اطلاعات بیشتر دارید، با شماره های: 81 4000 38 و 288 35 35 0902 تماس گرفته یا تقاضای خود را با پر کردن فرم زیر با ما در میان بگذارید و همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس می گیرند.

  گردشگری سلامت چیست؟

  در نگاه اول شاید بنظر برسد که گردشگری سلامت تنها به انجام فعالیت های پزشکی مرتبط می باشد، اما واقعیت این است که این شاخه از گردشگری بسیار گسترده بوده و دایره وسیعی از فعالیت ها را شامل می شود. انجام فعالیت های پزشکی و درمانی و هر نوع فعالیت که به بهبود وضعیت جسمی و روحی فرد در محیطی خارج از محل سکونت وی را اصطلاحا توریسم درمانی یا گردشگری سلامت گویند. این تعریفی می باشد که سازمان جهانی گردشگری (WTO) ارائه داده است.


   

  با کمی تامل در تعریف ارائه شده برای توریسم درمانی کاملا متوجه خواهید شد که تنها کشورهای پیشرفته از نظر علم پزشکی در جذب توریسم برای درمان موفق نمی باشند. بلکه کشورهایی که از شرایط ایده آلی از نظر طبیعت و چشمه های آب معدنی برخوردار می باشند نیز در این گروه قرار خواهند گرفت. همچنین کشور هایی که از لحاظ پزشکی در سطح قابل قبول و هزینه خدمات درمانی در آنها پایین باشد یا هزینه بالا باشد ولی در تبدیل آن هزینه ها به دلار ، قیمت ارائه این خدمات به توریست خارجی مقرون به صرفه باشد نیز در جذب توریست سلامت موفق هستند.

  انواع گردشگری سلامت

  همان طور که اشاره شد، توریسم درمانی تنها به معنای انجام درمان های پزشکی و جراحی نمی باشد، بلکه دایره گسترده ای از فعالیت ها را شامل میشود.

   در حالت کلی می توان گردشگری سلامت را به سه گروه کلی تقسیم نمود که عبارتند از :
  • گردشگری پزشکی (medical tourism)
  • گردشگری درمانی (curative tourism)
  • گردشگری تندرستی (wellness tourism)

  مهم ترین و البته تخصصی ترین شاخه از گردشگری سلامت، medical tourism یا همان گردشگری پزشکی می باشد. در این شاخه هدف جذب گردشگر برای انجام فعالیت های پزشکی پیشرفته در بیمارستان ها می باشد. کشورهایی در این زمینه موفق تر عمل می کنند که تجهیزات پیشرفته را در کنار نیروهای پزشکی ماهر و متخصص فراهم کرده باشند. متناسب با این نوع گردشگری ، البته نوعی از ویزا وجود دارد که با قصد گردشگری سلامت به توریست ها و جهانگردان داده می شودد. ابن نوع ویزا ورسوم به ویزای پزشکی یا ویزای درمانی یا medical visa می باشد . همکاران و متخصصان ما در خاورسیر به شما کمک می کنند که به راحتی برای امور در مانی خود خدمات لازم را دریافت کنید و پس از ورود به ایران و انجام درمان های لازم، این کشور را با خاطره ای خوش ترک نمائید.

   

  وجود چشمه های آب گرم، دریاچه های نمک و آفتاب مناسب برای درمان بیماری های پوستی و عضلانی از جمله مواردی می باشند که باعث میشوند تا افراد زیادی برای درمان به برخی از مناطق سفر کنند. این نوع گردشگری سلامت اصطلاحا گردشگری درمانی نامیده میشود.

  در مقابل، اگر هدف تنها رهایی از شلوغی و دغدغه های زندگی و رسیدن به آرامش باشد، در گروه گردشگری تندرستی قرار می گیرند.

  گردشگری سلامت در سطح جهانی

  برخلاف تصور اغلب افراد که گردشگری سلامت را مقوله ای تازه و جدید می دانند، از دوران روم باستان افراد زیادی برای درمان توسط چشمه های آب معدنی به مناطق مختلف سفر کرده اند. اهمیت درمان توسط چشمه های آب معدنی به اندازه ای بوده است که بسیاری از شهرها در کنار این چشمه ها شکل گرفته اند. نمونه های بسیار زیادی در این زمینه وجود دارند که از جمله می توان به وین، بوداپست و موریتس در سوییس اشاره کرد. (01)

   

  علاوه بر چشمه های آب معدنی و طبیعت شفا بخش، برخی از کشورها از نظر علم پزشکی با رشد بسیار خوبی مواجه شده اند. به همین خاطر پتانسیل لازم جذب توریسم را دارند. اما مساله بسیار مهم در گردشگری سلامت ، انجام فعالیت های پزشکی با کیفیت بالا و هزینه کم می باشد. به عنوان مثال، کشورهای اروپایی و آمریکا از نظر تجهیزات و علم پزشکی در رتبه های بسیار خوبی قرار دارند، اما هزینه های درمان در این کشورها بسیار زیاد می باشد.

  موفق ترین کشورهای دنیا در زمینه گردشگری سلامت

  در حالت کلی کشورهایی در این حوزه گردشگری موفق تر هستند که از نظر هزینه ها در سطح مطلوب و پایینی قرار داشته باشند. از جمله کشورهای بسیار موفق در این زمیه می توان به بلژیک، سوئد، هند، فیلیپین، سنگاپور و ایران اشاره نمود. به عنوان مثال، هند یکی از پیشرفته ترین کشورها در زمینه جراحی قلب می باشد و در گردشگری سلامت به خوبی عمل کرده است.

  جایگاه ایران در گردشگری سلامت

  ایران از نظر پزشکی از گذشته های بسیار دور تا امروز در سطح بسیار خوبی قرار داشته است. علاوه بر وجود پزشکان متبحر و متخصص و همچنین تجهیزات کاملا استاندارد و بروز در بیمارستان های ایران، طبیعت کشورمان نیز شرایط خوبی را برای جذب و درمان توریست سلامت دارد. به همین خاطر است که در میان سایر کشورهای کاملا پیشرفته در تمام دنیا، ایران در رتبه 10 گردشگری سلامت قرار گرفته است.

   

  علاوه بر چشمه های آب معدنی بسیار معروف و شناخته شده در شهرهای مختلف کشورمان و همچنین دریاچه های نمک، در ایران می توان با پرداخت هزینه کم از بهترین خدمات پزشکی و درمانی بهره مند شد. از آنجا که ارائه خدمات پزشکی با کیفیت و موفق با هزینه کم اصلی ترین شرط در موفقیت برای گردشگری سلامت می باشد، در نتیجه پتانسل های آن در کشورمان وجود دارد.

  مهم ترین زمینه های موفق گردشگری سلامت در ایران

  از مهم ترین مقوله های پزشکی که ایران در آنها بسیار موفق بوده و می تواند نقطه رشدی برای ارتقاء این صتعت به شمار رود، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • انجام جراحی قلب
  • درمان ناباروری
  • انجام جراحی های زیبایی (کاشت مو، عمل زیبایی بینی، فک و صورت)
  • دندان پزشکی
  • جراحی چشم و قوز قرنیه
  • جراحی فک و صورت
  • جراحی مغز و اعصاب
   
  گردشگری سلامت در ایران

  جراحی قلب

  از آنجا که ایران در رتبه 10 جراحی قلب دنیا قرار دارد، در نتیجه شرایط بسیار ایده آلی را برای انجام این نوع اعمال جراحی در منطقه خاورمیانه فراهم نموده است.

   

  علاوه بر تخصص بالا در زمینه جراحی قلب، تولید تجهیزات پزشکی توسط متخصصان ایرانی از دیگر مواردی می باشد که باعث شده است کشورمان در این حوزه پیشتاز باشد. به عنوان مثال، ایران در منطقه خاورمیانه تنها کشوریست که دریچه هوموگرف تولید می کند که در تمام دنیا تنها چند کشور معدود موفق به تولید آن شده اند.

  گردشگری سلامت در ایران

  جراحی زیبایی

  انجام جراحی های زیبایی در ایران هر روز رو به گسترش می باشد و جراحان پلاستیک در کشورمان از تجربه خوبی برخوردار بوده و موفق عمل کرده اند. از مهم ترین جراحی های زیبایی در کشورمان می توان به راینوپلاستی یا عمل زیبایی بینی، کاشت مو، جراحی پلک و صورت اشاره کرد.

  جراحی پلک

  جراحی پلک با دو هدف زیبایی و درمانی انجام می شود. این نوع عمل زیبایی به دو طریق عمده انجام می شود:

  1. عمل پلک های بالایی : عمل زیبایی آن به جهت از بین بردن افتادگی و پف چشم ، که حالتی خسته و ناخوشایند به فرد می دهد انجام می پذیرد.
  2. عمل پلک های پایینی : این عمل به جهت رفع پف کردگی زیر چشم ، چروک پوست ، چروک بافت ها و برداشتن کیسه های زیر چشم یا همان پرولاپس صورت می پذیرد.

  در کل عمل پلک های بالایی بیشتر منجر حذف پوست می شود و این در حالی است که عمل پلک های پایینی ، معمولا منجر به حذف چربی یا رسوبات چربی زیر چیم می شود.

   

  ایران ، رتبه اول عمل زیبایی بینی در دنیا

  ایران در انجام عمل زیبایی بینی در جایگاه اول دنیا قرار گرفته است و این می تواند زمینه ساز رشد گردشگری سلامت باشد. از آنجا که راینوپلاستی یا عمل زیبایی بینی در ایران به شدت رو به گسترش می باشد، در نتیجه پزشکان این حوزه بسیار ماهر و متخصص و با تجربه می باشند. علاوه براین، هزینه جراحی بینی در ایران نسبت به کشورهای اروپایی و سایر کشورهای همسایه بسیار ارزان می باشد. به طوریکه هزینه آن حدود 1700 دلار بوده و در مقابل در آمریکا بیش از 7000 دلار می باشد. .

  تاثیر کاشت مو در گردشگری سلامت ایران

  از دیگر حوزه های زیبایی که ایران بسیار موفق عمل کرده است و به شدت در گردشگری سلامت موثر بوده است، کاشت مو می باشد. هزینه کاشت مو در ایران نسبت به سایر کشورهای همسایه و کشورهای اروپایی در سطح بسیار پایینی قرار دارد.

  علاوه براین، کلینیک های پوست و مو و زیبایی در کشورمان در چند سال اخیر بسیار مجهز شده اند. فضای رقابتی برای جذب افراد برای انجام اعمال زیبایی و کاشت مو باعث شده است تا این کلینیک ها علاوه بر ارائه خدمات عالی، از نظر تجهیزات نیز در سطح مطلوبی قرار گیرند.

  کاشت مو در ایران در تمام کشورهای منطقه شهرت پیدا کرده است، به طوریکه شاهد ورود گردشگرانی از کشورهای حوزه خلیج فارس و حتی کشورهای اروپایی به ایران در این زمینه هستیم. لازم به ذکر است که هزینه کاشت مو در ایران به طور متوسط حدود 1200 یورو می باشد، این در حالیست که در ترکیه 2000 یورو و در آمریکا بیش از 15000 دلار است.

  گردشگری سلامت در ایران

  ناباروری

  یکی از بزرگترین معضلاتی که اغلب افراد بعد از ازدواج با آن مواجه میشوند، ناباروری می باشد. تاثیر این مشکل بر زندگی زناشویی و روحیه افراد بسیار زیاد بوده و به همین خاطر راه و روش های مختلفی برای درمان آن ارائه شده است. ایران یکی از معدود کشورهایی می باشد که به خوبی توانسته است ناباروری را درمان کند و گام بزرگی در گردشگری سلامت بردارد. بهره گیری از روش های مختلف و بسیار پیشرفته از قبیل IVF و اهدای تخمک و رحم جایگزین در کلینیک های بسیار مجهز باعث شده است تا نرخ ناباروری در ایران به شدت کاهش پیدا کند.

  گردشگری سلامت در ایران

  دندانپزشکی

  سلامت دهان و دندان در تمام دنیا از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و هر روزه شاهد روی کار آمدن روش های جدید برای درمان بهتر در این زمینه هستیم. هزینه بالا دندان پزشکی و نبود تجهیزات کافی و مدرن در بسیاری از کشورها به عنوان یک معضل بزرگ در گردشگری سلامت می باشد.

   

  ایران ، رتبه اول ایمپلنت در کشورهای آسیای غربی و خاورمیانه

  با توجه به اینکه ایران در رتبه نخست ایمپلنت در کشورهای آسیای غربی و خاورمیانه قرار گرفته است، در نتیجه در تمام طول سال گردشگران خارجی زیادی برای استفاده از این خدمات به کشورمان سفر می کنند.

  گردشگری سلامت در ایران

  سایر پتانسیل های ایران در گردشگری سلامت

  از دیگر رتبه های بسیار عالی ایران در زمینه فعالیت های پزشکی و موفقیت در گردشگری سلامت می توان به قرار گرفتن کشورمان در لیست 14 کشور برتر دنیا در حوزه جراحی چشم و قوز قرنیه اشاره نمود. پیوند چشم و مشکلات شبکیه و همچنین قوز قرنیه از جمله مواردی می باشند که در کشورمان با تخصص کامل انجام شده است. کشورهای حاشیه خلیج فارس در چند سال اخیر سفرهای متعددی برای درمان بیماری های چشم در ایران داشته اند.

  قرار گرفتن ایران در رتبه سه جراحی فک و صورت آسیا، رتبه نخست در جراحی مغز و اعصاب منطقه، رتبه نخست جراحی اندومتریوز، رتبه اول جراحی قلب کودکان با روش های ویدئویی در جهان، رتبه اول در زمینه سلامتی و زیبایی پوست در منطقه و رتبه هفتم جهانی در این زمینه و همچنین رتبه نخست جراحی لاپاراسکوپی در خاورمیانه همگی دلایل محکمی برای داشتن پتانسیل های لازم در افزایش گردشگری سلامت می باشند.

  گردشگری سلامت در ایران

  موفق ترین شهرهای ایران در گردشگری سلامت

  با وجود اینکه اغلب شهرهای ایران از نظر پزشکی و درمانی در سطح بسیار خوبی قرار دارند، اما برخی از شهرها از جایگاه بهتری برخوردار می باشند. به عنوان مثال یکی از موفق ترین شهرهای کشورمان در گردشگری سلامت برای درمان، یزد می باشد. این شهر بخاطر داشتن امکانات و تجهیزات بسیار عالی در حوزه درمان ناباروری در تمام طول سال میزبان افراد زیادی از اقصی نقاط دنیا می باشد.

  از دیگر شهرهای بسیار موفق در گردشگری سلامت می توان به مشهد اشاره نمود. از آنجا که مشهد توریستی ترین شهر مذهبی ایران می باشد، مسلمانان زیادی از کشورهای حاشیه خلیج فارس و سایر نقاط دنیا به آن سفر می کنند. وجود امکانات پزشکی و درمانی در این شهر شرایط مناسبی را برای زائران امام رضا فراهم می کند تا سلامتی جسم و روح را در کنار هم بدست آورند.
  وجود بیمارستان های تخصصی بسیار پیشرفته و فعالیت پزشکان با تجربه و ماهر در حوزه های مختلف از قبیل جراحی قلب، چشم و غیره از اصلی ترین مزایای شهر مشهد می باشد. علاوه براین، کلینیک های زیبایی و ارائه خدمات جراحی زیبایی از قبیل جراحی بینی، کاشت مو و درمان و زیبایی پوست از دیگر عواملی می باشند که باعث شده اند مشهد در زمینه گردشگری سلامت بسیار موفق عمل کند.

  تهران، اصفهان و شیراز از دیگر شهرهای موفق در حوزه گردشگری سلامت در کشورمان می باشند. به طوریکه شیراز بهترین گزینه برای درمان بیماری های کبد و همچنین پیوند آن در خاورمیانه به شمار می رود.

  گردشگری سلامت در ایران

  دلایل موفقیت ایران در گردشگری سلامت

  علم پزشکی در تمام دنیا رو به رشد می باشد و هر یک از کشورهای مختلف به تجهیز کردن بیمارستان ها و کلینیک های درمانی توجه ویژه ای دارند. اما تنها تعداد اندکی از آنها توانسته اند در این زمینه موفق عمل کنند.

  از جمله دلایلی که باعث شده اند ایران در لیست یکی از بهترین کشورهای منطقه از نظر گردشگری سلامت شناخته شود می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • رعایت استانداردهای پزشکی و مقابله با بیماری های واگیردار. خوشبختانه ایران با بیماریهای واگیردار از قبیل هپاتیت، حصبه و مالاریا به خوبی مقابله کرده و تست و پیشگیری های لازم برای عدم ابتلا به آن در تمام بیمارستان ها و مراکز درمانی انجام میشود.
  • هزینه ارزان و مناسب درمان و کیفیت عالی خدمات پزشکی و درمانی
  • فراهم شدن امکانات اقامتی و رفاهی برای بیماران و همراهانشان در شهرهای مختلف کشورمان با هزینه پایین
  • جاذبه های گردشگری و طبیعی متعدد در شهرهای مختلف از قبیل چشمه های آبگرم سرعین و دریاچه های نمک
   

  درخواست ویزای گردشگری سلامت

  درخواست ویزای گردشگری سلامت خود را ثبت کنید تا همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند .
   

   نکته:حجم هر عکس ارسالی حداکثر 2 مگابایت باشد

   نکته:در صورت تمایل به همکاری و دریافت کد در زمینه گردشگری سلامت ، با شماره های:

   81 4000 38 و 288 35 35 0902 تماس گرفته یا تقاضای خود را در صفحه تماس با ما ارسال فرمائید. همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس می گیرند.