خدمات ویزا و مهاجرت خاورسیر

ویزا

ویزا چیست و چگونه باید آن را اخذ کرد.چرا هرگاه تصمیم برای سفر به کشورهای خارجی و اروپایی می گیریم اولین چیزی که از ما درخواست می کنند ویزا است .
آیا همه کشور ها ویزا لازم دارند. ویزا چند نوع دارد و کدام نوع آن برای ما لازم است؟ چه مدارکی برای اخذ ویزا لازم است؟ در ادامه ما جواب تمامی سوالات شما را می دهیم. وبه شما یاد می دهیم در کوتاه ترین زمان ممکن ویزای کشوری را که می خواهیم به آن سفر کنید را اخذ کنید.

 

ویزا چیست؟

ویزا (Visa) یا روادید به طور خلاصه به معنی اجازه ورود به کشور یا کشورهای دیگر، با هدف وشخص و برای مدت زمان معین می باشد. این اجازه به صورت یک برچسب یا مهر در گذرنامه فرد متقاضی زده می شود و این مهر ها و برچسب ها جزو سابقه فرد حساب شده و در صدور ویزاهای بعدی بسیار موثر می باشد. جالب است بدانید که برای گرفتن ویزای بعضی از کشورها داشتن تاریخچه سفر قوی ( travel history ) شرط اخذ ویزای آن کشورها می باشد.


 
 

لازم به ذکر است که داشتن ویزای کشور مقصد برای ورود فرد به آن کشور ضروری است ولی برای کشور مقصد ، الزام آور نیست. به این معنی که اگر در مرزهای آن کشور مرزبانان ، نخواهند به شما اجازه ورود بدهند، این حق را دارند که از ورود شما جلوگیری کنند. یعنی داشتن ویزا شرط لازم برای ورود به کشور است ولی شرط کافی نیست. البته در 90% مواقع پس از کسب ویزای هر کشور ، شما بدون دردسر وارد کشور مقصد می شوید.

نحوه صدور ویزا در کشور های مختلف

بعضی از کشور های دنیا ، طی یک قرارداد با هم پیمانی امضا می کنند که طی آن شهروندان آن کشورها بدون نیاز به ویزا می توانند بین این کشورها سفر کنند. آشکار ترین مثال آن 26 کشور اروپایی که به کشورهای حوزه شینگن معروف هستند می باشد . شهروندان این 26 کشور می توانند براحتی در این کشورها سفر کنند . به عبارت دیگر برای ورود به این 26 کشور فقط به یک ویزا نیاز دارید که نام آن ویزای شینگن است.

پس مشخص می شود که کشور های دنیا در برخورد با شهروندهای ایرانی و نحوه صدور ویزای آنها برای ورود به آن کشورها به سه دسته تقسیم می شوند:

 1. کشورهایی که برای ورود به آنها نیاز به ویزا نداریم.
 2. کشورهایی که برای ورود به آنها نیاز داریم که ویزای آنها را قبل از وروذ به کشورشان، اخذ کنیم.
 3. کشورهایی که برای ورود به آنها نیاز به اخذ ویزا داریم ولی ویزای آنها در لحظه ورود به آنها صادر می شود.

 

از جمله کشور هایی که برای ورود به آنها به ویزا نیاز نداریم ( البته با هدف توریستی و گردشگری ) می توان ارمنستان ، مالزی ، ترکیه ، گرجستان ، دومینیکا و ... را نام برد. ( جدول 1 )
بعضی از کشور هایی که ویزای لحظه ورود یا visa on arrival صادر می کنند عبارتند از لبنان ، تاجیکستان ، بولیوی ، مالدیو و ... ( جدول 2 )
البته این کشورها و اطلاعات مدت اقامت آنها دائما تغییر می کند و هنگام سفر باید به طور کامل و مشاوره صحیح اقدام به سفر کنید. برای اطلاع شما لیستی از این کشورها که اطلاعات آنها تا نیمه اول سال 98 به روز شده است را در ادامه قرار می دهیم.

 

باقی کشور های دنیا (به جز کشور های این دو دسته) از جمله کشور هایی هستند که برای ورود به آنها نیاز به ویزا دارید. متاسفانه بیشتر این کشورها برای صدور ویزا و ورود شهروندان ایرانی به خاک کشورشان ، سخت گیری های زیادی دارند. ولی اگر افراد آگاه و متخصص به شما مشاوره بدهند، اخذ ویزای تمامی این کشورها ، امر محالی نیست و در بعضی از موارد بسیار آسان است و با سهولت انجام می پذیرد. مشاوران امور ویزا و پناهندگی خاورسیر ، با 30 سال تجربه ، در کنار شما خواهند بود تا در کسب تجربه سفری خاطره انگیز و لذت بخش، با شما شریک و سهیم باشند . پس اگرقصد اخذ ویزا یا پناهندگی دارید، در قسمت ارتباط با خاورسیر ، ما را در جریان بگذارید، و باقی کار را به ما بسپارید.

 

انواع ویزا از لحاظ هدف سفر

هر شخصی که می خواهد به کشورهای خارجی سفر کند باید هدف سفر خود را مشخص کند و بر حسب نوع سفر خود اقدام به دریافت ویزا کند، چرا که ویزاهای انواع مختلفی دارند و روند دریافت هر کدام از آنها متفاوت است. در اینجا به طور مختصر به توضیح آنها می پردازیم.

جاذبه های گردشگری دنیا عکس استفاده شده در سایت خاورسیر خاورتراول
 • ویزای توریستی یا ویزای تفریحی و گردشگری:

  ویزای توریستی یا Tourist Visa با هدف تفریح و گردشگری صادر می شود و انجام هر کار دیگری از جمله تجارت و کار و ... با آن ممنوع است. (01) معمولا مدت زمان آن (با توجه به قوانین هر کشور) بین 15 روز تا 6 ماه است . یکی از روش های متداول برای مسافرت ، اخذ ویزای توریستی است. این ویزا مرسوم ترین نوع ویزا برای اخذ است .حقیقتی که باید بدانید این است که شما باید حتما قبل از اتمام اعتبار این ویزا ، از کشور خارج شوید. در غیر این صورت اقامت شما در کشور مقصد غیرقانونی تلقی شده و مطابق با قوانین آن کشور با شما برخورد خواهد شد. و در آینده برای اخذ ویزا از همان کشور یا کشور های دیگر ، یک امتیاز منفی محسوب می شود.

 • ویزای کار:

  ویزای کار یا Work Visa از محبوب ترین انواع ویزا نزد ایرانیان است. با اخذ این ویزا ، دارنده آن می تواند در کشور مقصد ، کار کند و همچنین با داشتن این ویزا، متقاضی اجازه اقامت موقت نیز خواهد داشت.دو مزیت مهم این ویزا، آن را بسیار محبوب کرده است. اول اینکه اگر با این ویزا، یک مدت مشخصی را کار کنید، امکان اخذ اقامت دائم برای شما فراهم می شود. و دیگر اینکه طی زمان کوتاهی ، می توانید برای خانواده تان نیز اقامت دریافت کنید. البته ویزای کار هر کشوری شرایط خاص خودش را دارد که در جایش به تفصیل بیان خواهیم کرد.

 • ویزای تحصیلی یا ویزای دانشجویی:

  کسانی که قصد دارند در یکی از دانشگاه های یک کشور خارجی ادامه تحصیل دهند، لازم است که ویزای تحصیلی یا Study Visa را از آن کشور خارجی ، اخذ کنند. در وقع ویزای تحصیلی ، به متقاضی آن، اجازه تحصیل و اقامت تا پایان دوران تحصیل را می دهد. پس از ویزای توریستی و ویزای کار ، این ویزا بیشترین متقاضی را در ایران دارد.

 • ویزای تجاری و بازرگانی یا ویزای کسب و کار:

  ویزای تجارت یا Business Visa معمولا برای تجاّر و بازرگانان که قصد تجارت با شرکت های کشور مقصد را دارند، صادر می شود. همچنین شرکت در همایش ها و جلسات مربوط به کسب و کار نیز، نیازمند اخذ این ویزا می باشد. با داشتن ویزای تجاری شما در کشور مقصد نمی توانید استخدام شوید و برای اینکار نیازمند ویزای کار هستید. به طور عادی مدت زمان ویزای تجاری بین 1 ماه تا 3 ماه می باشد.

 • ویزای پزشکی یا ویزای درمانی:

  ویزای پزشکی یا Medical Visa ، به متقاضی آن اجازه می دهد تا در کشور مقصد ، معالجه و درمان شود و یا تحت عمل جراحی قرار بگیرد. مدت زمان این ویزا حداکثر 90 وز است.

 • ویزای ملاقات اقوام:

  ویزای ملاقات اقوام یا Family Visit ، همانطور که از نامش پیداست، برای ملاقات با فامیل درجه 1 یا درجه 2 که در کشور مقصد ، مقیم هستند صادر می شود. این ویزا معمولا 6 ماه اعتبار دارد . همچنین معمولا به صورت چندگانه یا multiple صادر می شود که طی آن در مدت زمان اعتبار آن ویزا ، شما می توانید به دفعات به آن کشور سفر کنید.

 • ویزای ترانزیت:

  ویزای ترانزیت یا Transit Visa به مسافران اجازه می دهد برای تعویض هواپیما یا ... در فرودگاه یا آن شهر میانی ، برای مدت زمان بسیار کم و فقط به منظور عبور از آن کشور ، در آنجا اقامت کوتاهی داشته باشند.

 • ویزای هنرمندان :

  ویزای هنرمندان یا artist visa برای هنرمندان و تیم همراه آنان و برای برگزاری کنسرت یا شو یا یک رویداد تبادل فرهنگی صادر می شود.

 • ویزای ورزشی :

  ویزای ورزشی یا Sports Visa به ورزشکاران و مربیان آنه تعلق می گرد که یا به صورت موقت و برای شرکت در یک مسابقه می باشد و یا به صورت دائم و برای اخذ شهروندی کشور مقصد انجام می گیرد.

 • ویزای زیارت :

  ویزای زیارت یا Pilgrimage Visa ، معمولا با هزینه ای بسیار کم و در مدت زمان بسیار سریع ، به منظور زیارت از اماکن مذهبی و زیارتی صادر می شود . ویزایی که برای زیارت اماکنی چون کعبه در عربستان یا حرم امام رضا علیه السلام در ایران یا حرم امام حسین علیه السلام در عتیات عراق از این نوع ویزا هستند.


نکته : برای اخذ هر کدام از این انواع ویزا ، باید به سفارت کشور مربوطه مراجعه کنید و روند اخذ ویزا را انجام دهید. یا اینکه می توانید این کار را به متخصصین ما بسپارید و با خیال راحت به فکر فراهم آوردن شرایط سفر خود باشید. شرکت توریستی خاورسیر با تکیه بر تجربه و دانش خود ، اخذ ویزا و امور مهاجرت را تبدیل به کاری سهل و بی دغدغه می نماید.

انواع ویزا از لحاظ تعداد ورود به کشور مقصد

ویزاها از نظر تعداد دفعات ورود و خروج به کشور مقصد متفاوت هستند و دارای سه نوع:

 • ویزای سینگل ( Single Visa ) یا ویزای یکبار ورود :

  این نوع ویزا به فرد اجازه می دهد تا در زمان اعتبار ویزا، یک بار به کشور مقصد ورود کند و بعد از خروج از آن کشور ویزای فرد باطل می گردد.

 • ویزای دابل ( Double Visa ) یا ویزای دوبار ورود :

  این نوع ویزا به فرد اجازه می دهد که در زمان اعتبار ویزا ، دوبار به کشور مقصد ورود و خروج کند.

 • ویزای مولتی ( Multiple Visa ) یا ویزای چندبار ورود :

  این نوع ویزا محبوب ترین نوع ویزا در نوع خودش است .این نوع ویزا به فرد اجازه می دهد تا در زمان اعتبار ویزا هر چند بار که تمایل دارد به کشور مقصد سفر کند.

نکته: هر کدام از انواع ویزا بر حسب هدف می تواندبه صورت سینگل، دابل یا مولتی صادر شود. به عنوان مثال معمولا ویزای ملاقات اقوام به صورت مولتی صادر می شود. یا ویزای توریستی معمولا به صورت سینگل یا دابل صادر می شود.

مراحل اخذ ویزا

مراحل اخذ ویزا ممکن است بر اساس کشوری که می خواهید به آن سفر کنید متفاوت و کمی زمان بر باشد. در ابتدا کشور خود را مشخص کنید و بعد برای تعیین وقت به سفارت مربوطه و یا سایت اینترنتی آن سفارت مراجعه کنید.
تعیین وقت به این معنی است که زمانی را برای مراجعه و تحویل مدارك به سفارت مربوطه داشته باشید. از دیگر مراحل اخذ ویزا دریافت فرم است و بعد از آن آماده کردن و تحویل مدارك از جمله روندهای مهم برای اخذ ویزای هر کشور است.

 

مدارك باید کامل باشد چرا که هر گونه کم و کاستی در روند صدور ویزا مشکل ایجاد می کند، همکاران ما در خاورسیر به شما کمک می کنند تا مدارک لازم را چگونه جمع آوری و آماده کنید .
سرانجام بعد از مراجعه به سفارت و تحویل مدارك باید منتظر بمانید تا سفارت بعد از بررسی مدارك نتیجه را به شما اعلام کند . بعد از گرفتن ویزا برای گرفتن بلیط هواپیما اقدام می کنید سفر خود را یا به صورت تور و یا به صورت انفرادی آغاز می کنید.

مدارك کلی برای اخذ ویزا

به هر کشوری که بخواهید سفر کنید بر حسب نوع سفر خود باید مدارکی را برای ارائه به سفارت آن داشته باشید بعضی از این مدارك مشترك هستند و بعضی دیگر به نوعی از ویزا که قصد گرفتن آن را دارید یا کشوری که قصد گرفتن ویزای آن را دارید بستگی دارد.در ادامه مدارک مشترک انواع ویزا را بیان می کنیم. این مدارک مشترک عبارتند از:

 1. داشتن پاسپورت با اعتباری بیش از 6 ماه
 2. داشتن عکس با پشت زمینه سفید و مربوط به همان سال
 3. ارائه اصل شناسنامه به همراه کپی و ترجمه آن
 4. ارائه اصل کارت ملی به همراه کپی و ترجمه آن
 5. داشتن گواهی اشتغال به تحصیل برای محصلین
 6. گواهی اشتغال به کار برای شاغلین
 7. گواهی بازنشستگی برای افراد بازنشسته
 8. پرینت گردش مالی 6 ماهه اخیر
 9. رضایت نامه والدین برای افراد زیر 18 سال
 10. بیمه نامه مسافرتی
 11. بلیط پرواز رفت و برگشت
 12. برگه رزرو هتل برای مدت زمان اقامت

توضیحات تکمیلی درباره ویزاهای پرکاربرد

ویزای شینگن ، ویزای مولتی کانادا و ویزای ایران

از بین انواع مختلف ویزا ، سه ویزای بسیار پرطرفدار و پرکاربرد عبارتند از:
✔ ویزای شینگن
✔ ویزای مولتی کانادا
✔ ویزای ایران
در ادامه به طور مختصر به توضیح آنها می پردازیم و در جای خود، حتما مفصلا آن را شرح و بسط خواهیم داد.

اخذ ویزا ی شینگن

همانطور که می دانید برای اینکه به اروپا سفر کنید می بایست ویزای شینگن را دریافت کنید. 26 کشور از کشورهایی اروپایی که جزء اتحادیه اروپا هستند به افرادی که می خواهند به این کشور سفر کنند ویزای شینگن می دهند. این ویزا تمامی محدودیت های مرزی را از بین می برد و افراد به راحتی می توانند از یک کشور اروپایی به کشور دیگری سفر کنند. افرادی که این ویزا را دریافت می کنند می توانند در مدت زمان خاص به تمامی کشورهای عضو شینگن سفر کنند.
جالب است بدانید که ویزای شینگن توسط هر کدام از کشورهای عضو پیمان می تواند صادر شود و با در دست داشتن این ویزا می توان به سایر کشورها نیز سفر کرد.
کارشناسان دپارتما‌ن ویزای شینگن خاورسیر با بهره مندی از دانش کافی و ارتباطات موثر بهترین مشاور شماست.

تصویر ویزا ی شینگن عکس استفاده شده در سایت خاورسیر خاورتراول

شرایط اخذ ویزای شینگن

افرادی که می خواهند ویزای شینگن را دریافت کنند و به کشورهای اروپایی بروند، می بایست شرایط اخذ ویزا را رعایت کنند. برای دریافت ویزای شینگن باید به سفارت کشور اروپایی که عضور این پیمان است و می خواهید به آن سفر کنید مراجعه کنید. شرایط آنها در بیشتر موارد مشابه است و شامل مواردی مانند مدارك مورد نیاز، سابقه سفر به کشورهای عضو پیمان شینگن، پرداخت هزینه ویزا و ... می شود. با اخذ ویزای شینگن فرد می تواند به مدت 3 ماه در آنجا بماند و در طی این مدت هر زمانی که بخواهد بازگردد.

اخذ ویزا ی مولتی کانادا

کانادا کشوری است که طبیعتی بکر و دست نخورده دارد و هر ساله افراد زیادی دوست دارند چه برای تفریح و کار و چه برای اقامت به این کشور سفر کنند و ویزای آن را دریافت کند. ویزای مولتی کانادا یکی از بهترین ویزاهای این کشور است که به متقاضیان اجازه می دهد در مدت زمان طولانی به این کشور سفر کنند و در طی مدت زمان نود روزه از طبیعت منحصر به فرد و ایده آل آن بازدید کنند و یا به اهداف تجاری خود برسند.

تصویر ویزا ی مولتی کانادا عکس استفاده شده در سایت خاورسیر خاورتراول
در واقع ویزای مولتی یک ویزا با اعتباری 11 ساله است، اما از آنجایی که پاسپورت ایرانیان 5 سال اعتبار دارد، فقط 5 سال فرصت سفر به این کشور به آنها داده می شود. با اخذ ویزای مولتی کانادا می توان در این کشور کار، سرمایه گزاری ، تفریح و .. را انجام داد. این ویزا استرس ناشی از اخذ ویزا را به طور مکرر کاهش می دهدو اخذ ویزا را آسان می کند. امروزه کشور کانادا سیاست های اخذ ویزا را کمی تغییر داده است. بهتر است برای آشنایی با روند اخذ ویزا با آژانس مسافرتی معتبر و با اطمینان تماس بگیرد و در کوتاه ترین زمان ممکن صاحب ویزای خود شوید.

اخذ ویزا ی ایران

ویزای ایران در واقع ویزای ورود به ایران برای مسافران خارجی می باشد. درخواست ویزای توریستی به ایران چگونه است؟ برای دعوت از یک میهمان خارجی چه کارهایی باید انجام داد؟ آیا مسافری که تابعیت کشور مثلا آمریکا را دارد می تواند برای دریافت ویزای ایران اقدام کند ؟
این ها سوالاتی است که معمولا برای افراد متقاضی ویزا ایران پیش می‎آید. در ادامه با ما همراه باشید تا پاسخ سوالات تون را پیدا کنید ...
تصویر ویزا ی ایران عکس استفاده شده در سایت خاورسیر خاورتراول

مدارک مورد نیاز:

تصویر پاسپورت مسافر
اسکن عکس رنگی با ابعاد پاسپورت (4*6)
فرم مشخصات میزبان و میهمان که از طریق همکاران خاورسیر در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

مراحل اخذ ویزای ورودی به ایران:

1- برای مشاوره اولیه با ما تماس بگیرید. شماره تماس : 38400081
2- فرم مشخصات میزبان را تکمیل و ارسال کنید.
3- فرم مشخصات مهمانان را تکمیل و ارسال کنید.
4- مدارک لازم برای درخواست ویزا را از طریق ایمیل، واتس اپ یا تلگرام برای ما ارسال کنید.
5- پس از تائید مدارک، درخواست شما توسط آژانس خاورسیر اقدام میشود و سپس بسته به تابعیت میهمان، نرخ صدور ویزا به شما اعلام میشود.
6- منتظر اعلام «کد تاییدیه ویزای ورودی ایران» توسط خاورسیر باشید که مدت ارسال آن میتواند از ۵ روز تا ۱۲ روز متغیر باشد.
7- مسافر شما می‌تواند با در دست داشتن کد رفرنس ویزا به سفارت یا کنسولگری اعلام شده از قبل مراجعه و ویزای ایران خود را دریافت کند و یا در صورت تمایل می تواند یکی از فرودگاه های بین المللی ایران را بعنوان مرز ورود خود اعلام کند و ویزای فرودگاهی دریافت کند. On Arrival
نکته: اتباع تمامی کشورها به جز 10کشور کلمبیا، سومالی‌، آمریکا‌، انگلیس، کانادا، بنگلادش‌، اردن‌، عراق‌، افغانستان و پاکستان‌ می‌توانند در فرودگاه‌های ایران، روادید بگیرند.

  انواع ویزای ورودی به ایران

 • ویزای توریستی ایران
 • ویزای زیارتی ایران
 • ویزای کار ایران
 • ویزای درمانی ایران

درخواست ویزا

درخواست ویزای خود را ثبت کنید تا همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند و و شما را در جهت اخذ ویزا یاری کنند.