خدمات مسافرت هوایی خاورسیر

بلیط هواپیما


بلیط هواپیما یکی ازبهترین راه های انجام سفر است. در تاریخچه بلیط هواپیما آمده است که زمانی که اولین پروازهای مسافربری در سال ۱۹۰۹ میلادی شروع به کار کرد سندی توسط شرکت‌های هواپیمایی یا آژانس‌های مسافرتی صادر می شد، که برای تأیید خریداری یک صندلی در یک پرواز در هواپیما بود، به آن سند در این دوران، بلیط هواپیما می گوییم. (01)
سفر با هواپیما بسیار لذت بخش است، ولی اگر به یک سری نکات توجه و دقت نشود، انتخاب این نوع سفر می تواند بسیار آزار دهنده و ناخوشایند باشد. و بالعکس اگر حواسمان به رعایت این نکات باشد، سفری بسیار دلنشین ، راحت و ارزان خواهیم داشت. به طور مختصر به بیان این نکات می پردازیم و در فرصتی مناسب به تفصیل آنها را توضیح می دهیم. این عوامل عبارتند از:

امنیت بلیط هواپیما

اگر شما هم جزء آن دسته از کسانی هستید که به سفر هوایی اعتقادی ندارید، این مطلب را تا انتها دنبال کنید. علت استفاده نکردن مردم ایران از هواپیما ریشه در ترس دارد. ترس اول، طبیعی است و در سایر کشورها هم وجود دارد و نام آن همانطور که حدس زده‌اید، «ترس از پرواز» است.


 
 

شماری از مردم به این دلیل از پرواز می‎ترسند که یا هیچ وقت سوار هواپیما نشده‎‌اند و یا در گذشته تجربه بدی در این رابطه داشته‌اند. متأسفانه، دلیل مشخصی برای توضیح ترس از پرواز وجود ندارد اما عوامل زیادی می‎توانند در آن دخیل باشند؛ مثلا تجربه واقعی پرواز، شنیدن اخبار مربوط به سقوط یک هواپیما یا نگرانی از قرار گرفتن در مکان بسته.

 
 

این نوع ترس با مراجعه به متخصص و تمرین‌ها و داروهای مختلف قابل درمان است. اما عده زیادی از مردم، به این دلیل از پرواز می ترسند چون آن را امن نمی دانند و خطر سقوط را بسیار بالا می بینند.

ایمن ترین نوع سفر در دنیا، سفر هوایی می باشد

بله ، تعجب نکنید! جالب است آن دسته از افرادی که از سقوط کردن هواپیما می‌ترسند بدانند که سفر هوایی ایمن ترین نوع سفر در دنیاست. بنابر آمار و ارقام شبکه امنیت هوایی در سال ۲۰۱۸، از هر ۲ میلیون و ۵۲۰ هزار پرواز تنها یک هواپیما دچار سانحه مرگبار شده است. این در حالیست که قطار ، دومین وسیله امن دنیا محسوب می شود. سوانح هوایی در دنیا، روز به روز در حال کاهش است و خلبان های پرواز ها ، در صورت بروز هر حادثه ای توانایی دفع آن اتفاق را، با کمترین تلفات ممکن دارند.

 

قیمت بلیط هواپیما

دیگر دلیل عمده برای اجتناب از خرید بلیط هواپیما، «قیمت‌ بلیط های هواپیما» است. خرید بلیط هواپیما در نظر بسیاری امری پیچیده و کالایی لوکس است. برخی گمان می‌کنند، اگر برای سفر به جزیره کیش یا استانبول، بخواهند بلیط هواپیما تهیه کنند، باید وام بگیرند تا از پس هزینه‌اش برآیند. بگذارید درباره قیمت بلیط هواپیما مطالبی را بیان کنیم که با توجه به آنها، انتخاب برای شما آسان تر می شود. کافی است هزینه‌های سفر به مقصد دلخواهتان را روی کاغذ بیاورید.

 

کافی است هزینه‌های سفر به مقصد دلخواهتان را روی کاغذ بیاورید. کافی است این نکته را به یاد داشته باشید که سفر هوایی ، سریع‌ترین راه رسیدن به مقصد است. برخی از مزیت های سفر هوایی عبارتند از:

 1. شما تعداد روز کمتری مرخصی می‌گیرید
 2. تعداد روز بیشتری برای لذت بردن از مقصد در اختیار دارید
 3. کاهش استهلاک ماشین
 4. اتلاف زمان در صف بنزین یا برای استراحت مابین سفر
 5. اتلاف وقت در مرز
و خیلی مسائل دیگر

 

روحیه شما چه ارتباطی با نوع بلیط هواپیمای شما و قیمت آن دارد؟

شما برای انجام سفر با هواپیما دو راه پیش رو دارید. شما باید تصمیم بگیرید که با تور قصد سفر دارید یا به خودتان اعتماد دارید. هر کدام از این روش‌ها مزیت‌های دارند. انتخاب شما کاملاً به شرایط شما بستگی دارد. اینکه مقصد شما داخلی است یا خارج کشور، میزان آشنایی شما با شهر یا کشور مقصد، مجرد یا متأهل بودن و خیلی از پارامترهای دیگر.

 

قیمتی که آژانس‌ها برای سفر در قالب تور ارائه می‌دهند، طبیعتاً از مبلغ بلیت رفت و برگشت به مقصد بیشتر است، اما داشتن راهنما، رزرو هتل از قبل، خدماتی مثل صبحانه و نهار و ... را در اختیارتان می‌گذارند. اگر شما زیاد حوصله و توان پیدا کردن هتل مناسب را ندارید، یا در یک کشور خارجی با زبانی غریب به سر می‎‌برید، با چالش‌هایی مواجه خواهید شد. پس به نفعتان است که با تور سفر کنید. از طرفی ممکن است اصولاً شما برای تجربه‌های جدید و چالش‌ها سفر می‌کنید و می‌خواهید خودتان را با مسائل جدید درگیر کنید. پس خرید بلیط تور به دردتان نخواهد خورد و بلیط سیستمی یا چارتری را انتخاب خواهید کرد.

تفاوت بلیط هواپیما چارتر و بلیط هواپیما سیستمی

بلیط هواپیما در مسیرهای پروازی داخلی و بین المللی در دو نوع بلیط سیستمی و چارتری عرضه می‌شود. بلیط سیستمی همواره دارای قیمت یکسان است. تفاوت قیمت در بلیط‌های سیستمی تنها محدود به سن مسافر می‌شود. برای مثال بلیط سیستمی هواپیما برای افراد بزرگسال دارای قیمت بیشتری در مقایسه با بلیط سیستمی کودکان است.

بلیط‌های چارتری، غالباً ارزان‌تر از بلیط‌های سیستمی هستند و به همین خاطر طرفداران زیادی دارند. برخی از آژانس‌ها، کل بلیط های یک پرواز را رزرو کرده و سپس تعدادی از صندلی ها و یا گاهی تمام صندلی های هواپیما را به صورت چارتر در اختیار افراد قرار می‌دهند. به همین خاطر، قیمت بلیط را خودشان تعیین می کنند و با نرخ کمتری در مقایسه با بلیط‌های سیستمی در اختیار مسافران قرار می‌دهند.

مهمترین تفاوت بلیط های سیستمی و چارتری در بحث استرداد بلیط هواپیماست. بدین معنا که بلیط های سیستمی قابلیت استرداد دارند و بخشی از هزینه خرید بلیط هواپیما به شما بازگشت داده می‌شود، اما این امکان در بلیط های چارتری فراهم نیست.

 

نحوه خرید بلیت سیستمی و چارتری هم تفاوت‌هایی دارد. کسانی که معمولاً عادت دارند در یک بازه زمانی به خصوص، سفر کنند و اهل ریسک نیستند، ترجیح می‌دهند که از قبل بلیط خود را تهیه کنند. فاصله زمانی روز سفر با روز خرید این نوع بلیت، بسیار مهم است و باید نه خیلی زودتر و نه خیلی دیرتر باشد.

  به طور خلاصه تفاوت بلیط چارتری و بلیط سیستمی عبارت اند از:

 • قیمت بلیط
 • خسارت استرداد بلیط
 • قیمت کودکان 2 سال تا 12 سال
 • فاصله زمانی خرید بلیط

در پروازهای چارتر، چه داخلی و چه خارجی، بلیط ارزان هواپیما به وفور در دسترس است. خصوصاً در زمان‌هایی که شما به اصطلاح به دنبال خرید بلیت لحظه آخری باشید، می‌توانید تا پنجاه درصد زیر قیمت بلیط سیستمی همان مسیر، بلیط هواپیما بخرید. البته توجه به زمان‌بندی این‌نوع پروازها بسیار مهم است. از آن‌جا ‌که در پروازهای چارتر، فروخته نشدن بلیط‌ و خالی ماندن صندلی‌ها، به ضرر چارترکننده خواهد بود، چارتر کننده‌ها سعی می‌کنند که تا حد ممکن قیمت بلیط هواپیما را پایین بیاورند. شما هم به عنوان مشتری اگر می‌خواهید بلیط چارتری با قیمت مناسب تهیه کنید، باید حواس‌تان به قیمت‌ها باشد و مدام آن‌ها را چک کنید تا در نهایت بلیط ارزان هواپیما نصیبتان شود.

پس برای مراجعه به آژانس هواپیمایی ، درنگ نکنید.

خرید بلیط ارزان هواپیما یک شعار نیست. با دانستن چند ترفند و چاشنی صبر و تجربه شما هم می‌توانید بلیت ارزان بخرید. اگر هنوز هم پایتان جلوی آژانس‌های مسافرتی شل می‌شود، نترسید. همانطور که گفتیم هر مشکلی راه حل دارد.

اولین کاری که باید انجام دهید جستجو و یافتن یک سایت معتبر فروش بلیت است. فرض کنیم که شما آژانس ما یعنی خاورسیر را انتخاب کرده‌اید و ما بسیار از حضور و اعتمادتان مفتخریم. حالا کافیست که نوع بلیت و مقصد و تاریخ سفر خود را مشخص کنید.

دسترسی و نحوه تهیه بلیت

تهیه بلیط هواپیما به دو گونه صورت می پذیرد: یا به صورت حضوری و یا به صورت اینترنتی و غیر حضوری که طبیعتا در این زمانه همه ما حالت دوم را ترجیح می دهیم. ولی آدمی هنگامی که یک خدمت یا یک وسیله را به صورت حضوری خرید می کند، اینگونه تصور می کند که اطمینان بیشتری نسبت به شرکت ارائه دهنده آن خدمت دارد. این احساس هنوز هم در مورد استفاده از پول کاغذی و کارت اعتباری در جامعه و یا در قدیمی تر ها نیز دیده می شود.

با توجه به کلاهبرداری هایی که در فضای مجازی و در بستر اینترنت انجام می شود، این موضوع که کسی به خرید های اینترنتی اطمینان و علاقه ای نداشته باشد را کاملا توجیه می کند.
این نکته قابل ذکر است که مراجع قانونی زیادی وجود دارد که شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنتی مانند بلیط اینترنتی هواپیما یا فروشگاه های اینترنتی و ... را مورد بررسی قرار می دهند. این مراجع به سختی به این گونه شرکت ها نظارت دارند و در صورتی که خطایی از آنها سر بزند، سریعا از نظر قانونی ، وارد عمل می شوند.

در ازای این نظارت های بسیار شدید ، این سازمان ها اجازه نامه هایی صادر می کنند که باعث می شود مشتریان آنها ، از این نظارت با خبر شوند و سبب اطمینان آنها می شوند. همگان باید این مطلب را بدانید و به آن دقت کنند و فقط از سایت هایی خرید کنند که این تائید ها را کسب کرده اند.

  بعضی از این نظارت ها و تائیده ها عبارتند از:
 • اینماد (عکس) یا نماد اعتماد الکترونیکی کسب و کار های اینترنتی
 • نماد ساماندهی که مربوط به مرکز فناوری اطلاعات می شود
 • مجوز کشوری کسب و کار مجازی

خرید آنلاین بلیط هواپیما ساده‌تر از چیزی است که فکرش را می‌کنید

سایت‌های خرید بلیت هواپیما ، کار را برای مسافران بسیار ساده کرده‌اند. برای اینکه بدانید سایت‌های خدمات مسافرتی چقدر کارتان را راحت می‌کند، کافیست برای امتحان، سری به www.khavartravel.com بزنید. طبقه‌بندی‌های مختلف سایت خاورسیر به نحوی طراحی شده است که کار شما برای انتخاب ساده‌تر شود. بخش اصلی سایت، به قسمت‌های بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، تور گردشگری ، خدمات ویزا و گردشگری سلامت ، تقسیم شده است. شما بسته به نیازی که دارید می‌توانید وارد هر بخش شوید و اطلاعات مورد نیازتان را بدست آورید.

 

نحوه استرداد بلیط هواپیما و نرخ آن

قوانین استرداد بلیط های چارتری با بلیط های سیستمی کاملا متفاوت است. چرا که قوانین استرداد بلیط های سیستمی توسط ایرلاین ها تعریف شده است و همیشه با در نظر گرفتن شرایط وضع شده توسط ایرلاین ها امکان کنسلی و استرداد بلیط های سیستمی وجود دارد. ولی در مورد بلیط های چارتری ، قوانین استرداد بلیط ها ، توسط چارتر کنندگان وضع می شود و در بعضی مواقع بیشتر مبلغ بلیط از بین می رود.

استرداد بلیط های سیستمی

بلیط های سیستمی قابل باز پس دادن یا همان استرداد هستند. یعنی اگر به هر دلیل شما بلیط را خریداری کنید و بعد از پرواز منصرف شوید، مقداری از پول شما به عنوان جریمه برداشته شده و باقی پول به شما برگردانده می شود. مقدار این جریمه ها با توجه به شرکت هوایی صادر کننده بلیط و نوع بلیط متفاوت است.این جدول و قوانین کامل کنسلی و استرداد در صفحه قوانین کنسلی قابل رویت است. پس در هنگام خرید بلیط اگر احتمال میدهید که ممکن است به هر دلیلی پرواز را کنسل کنید یا برنامه سفر خود را تغییر دهید، حتما با توجه به این جدول بلیط خود را تهیه کنید که کمترین ضرر متوجه شما و خانواده تان شود.

استرداد بلیط های چارتری

بزرگترین عیب این نوع بلیط ها، این است که نمی توانید آن را لغو کنید یا پس بدهید بعضی از چارتر کننده ها براساس روال کاری خود امکان کنسلی بلیط را به مسافر میدهند و در ضمن قیمت بلیط ها برای همه ی افراد با هر سن و سالی یکسان است و مثل بلیط سیستمی نیست. بلیط­ های چارتری را نمی‌توان به سادگی و از طریق ورود به حساب کابری ­‌تان درسیستم­ های آنلاین کنسل کنید.
این بلیط ها فقط از طریق چارترکننده لغو می­ شوند. از آنجا که هر شرکت چارترکننده قوانین خاص خودش را دارد، نمی توان بطور مشخص میزان خسارت یا مبلغ قابل استرداد را اعلام کرد. گاهی برخی از این شرکت­ ها هیچ مبلغی به عنوان مبلغ استرداد بلیط به مسافر مسترد نمی‌ کنند. در هر دوی این شرایط بهترین کار تماس و راهنمایی گرفتن از کارشناسان آژانس یا سیستم فروش آنلاینی است که بلیط‌تان را از آنجا تهیه کرده‌اید.
بعضی اوقات ممکن است پرواز چارتری کنسل شود. البته این مورد کمتر از 5 % می باشد. در چنین مواقعی به طور معمول بلیط جایگزین برای شما تهیه می شود. اگر پرواز شما کنسل شود و بلیطی جایگزین آن نشود ، مبلغ بلیط به طور کامل استرداد می شود. در صورت ابطال یا تاخیر بیش از 2 ساعت در این پروازها (چارتری) ارسال بلیط مهر شده الزامی است.

پشتیبانی خرید آنلاین بلیط هواپیما

خرید آنلاین بلیط هواپیما کار شما را بسیار ساده می‌کند. می‌دانیم که تردیدهایی در میان است که چه تضمینی برای این نوع خدمت آنلاین شرکت‌های مسافرتی وجود دارد. نترسید! تمام شرکت‌های معتبر خدمات مسافرتی دارای دفتر و سیستم پشتیبانی هستند. درحقیقت، اعتبار یک آژانس تا حد زیادی به قدرت پشتیبانی آن بستگی دارد. مثلاً خاورسیر که یکی از شرکت‌های باسابقه و متخصص در زمینه خدمات هوایی است، بصورت حضوری و غیرحضوری به تمام سوالات شما پاسخ می‌دهد و تا آخرین مرحله از سفر هوای شما را دارد.

چرا پشتیبانی خدمات خرید اینترنتی بلیط مهم است؟

پس یادتان باشد، خرید بلیط ارزان هواپیما، تمام ماجرا نیست. توجه به نحوه پشتیبانی و گارانتی خدمات نیز مهم است. اهمیت پشتیبانی خدمات، وقتی نمایان می‌شود که شما در یکی از مراحل خرید بلیط هواپیما، دچار مشکلات و مسایل احتمالی بشوید. اینجاست که همراهی و پشتیبانی مناسب به کارتان می‌آید و استرس شما را برطرف می‌کند.

تیم پشتیبانی خاورسیر ، در کنار پشتیبانی از تراکنش‌های شما، چه در پروازهای داخلی و چه در پروازهای خارجی، 24 ساعته آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما است. در این صورت، شما علاوه بر اینکه ارزان ترین بلیط را برای خود تهیه می‌کنید، می‌توانید در حین برخوردن به مشکلات احتمالی و غیرقابل پیش‌بینی، روی پشتیبانی خاورسیر حساب باز کنید و هر لحظه از شبانه روز ارتباط با خاورسیر برای شما میسر است.

نکات تکمیلی تهیه بلیط هواپیما

اگر تا اینجا برای رفتن به سفر یا تور خود به خرید بلیط هواپیما متمایل شده اید، بگذارید کمی اطلاعات در اختیار شما بگذاریم که بتوانید راحت تر و با دانش قبلی بیشتری اقدام به خرید بلیط سفر خود بکنید.

کلاس های مختلف بلیط‌های هواپیما با هم چه فرقی دارند؟

 • بلیط فرست کلاس | First Class

 • حتماً تا الان نام پرواز فرست کلاس و بلیط فرست کلاس، به گوشتان خورده است. صندلی‌هایی که در قسمت جلوی هواپیما قرار دارند فرست کلاس نامیده می شوند. صندلی های بخش فرست کلاس علاوه بر کیفیت و راحتی بیشتر، فاصله بیشتری از یکدیگر دارند و به این ترتیب، فضای اختصاصی بیشتری در اختیار مسافران قرار دارد. مسافران فرست کلاس در طول پرواز از سرویس های ویژه‌ای بهره‌مند می‌شود. امکان انتخاب غذا از منو، سفارش نوشیدنی و حریم خصوصی بیشتر از جمله این امکانات هستند. البته امکانات بخش فرست کلاس بسته به نوع ایرلاین متفاوت است. البته ناگفته نماند که به دلیل ارائه امکانات ویژه، قیمت بلیط هواپیمای فرست کلاس نیز بسیار گران است و شاید هرکسی از پس هزینه آن برنیاید. یکی از مزیت های مسافران فرست کلاس این است که قبل از سایرین سوار هواپیما می شوند و در فرودگاه نیز می توانند از سالن های استراحت فرست کلاس به طور رایگان استفاده کنند.

 • بلیط بیزنس کلاس | business class

 • صندلی های بیزنس کلاس بعد از بخش فرست کلاس قرار دارد و مخصوص افرادی است که در سفر کاری هستند و در طول پرواز نیازمند سرویس های خاصی هستند. سرویس دهی و خدمات بیزنس کلاس به اندازه فرست کلاس نیست، اما مسلما از بخش اکونومی بهتر است. در این بخش نیز فضای اختصاصی مناسبی در اختیار مسافر قرار می گیرد تا مسافرانی که در سفر کاری هستند بتوانند در طول پرواز به خوبی استراحت کنند. قیمت بلیط بیزنس کلاس کمی از فرست کلاس ارزان تر است، اما به نسبت اکونومی همچنان گران محسوب می شود.

 • بلیط کلاس اکونومی | economy class

 • بلیط اکونومی متداول ترین و رایج ترین اصطلاحات بلیط هواپیما است و گاهی بلیط اقتصادی نیز نامیده می شود. اکثر مسافرانی که با هواپیما سفر می کنند بلیط اکونومی را خریداری می کنند. قیمت به صرفه و در دسترس بودن بیشتر این بلیط ها آن را به پرفروش ترین بلیط هواپیما در اکثر ایرلاین ها تبدیل کرده است. در این پرواز امکانات و سرویس دهی در حد متوسط است و صندلی ها در ردیف های پشت سرهم قرار گرفته اند. بنابراین مسافران فضای اختصاصی زیادی در اختیار ندارند.

راهنمای خرید اینترنتی بلیط هواپیما

بسیاری از مسافران ، زمانی که تصمیم به خرید اینترنتی بلیط هواپیما می کنند، با این نگرانی روبرو هستند که ممکن است از عهده خرید اینترنتی بر نیایند. این افراد تصور می کنند که این مراحل بسیار پیچیده است، در حالی که با دانستن مراحل خرید آنلاین بلیط ، شما به راحتی و بدون نگرانی می توانید پرواز خود را رزرو کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا این مراحل را برای شما شرح دهیم.

مراحل خرید اینترنتی بلیط هواپیما

مرحله اول جستجوی پرواز :

اولین و مهمترین مرحله خرید بلیت هواپیما، جستجوی دقیق و انتخاب مناسب است. برای این کار، شما باید از صفحه اول سایت در بخش جستجوی پرواز، مبدا، مقصد، تاریخ سفر، تعداد مسافران و … را تعیین نمایید؛ با زدن دکمه جستجو لیست پروازها نمایش داده شود. استفاده از فیلترهای مناسب می‌تواند در پیدا کردن بلیط متناسب با شما بسیار موثر باشد.

مرحله دوم انتخاب پرواز موردنظر :

در نتایج جستجو براساس شرایط انتخابی شما، لیست پروازها به ترتیب کمترین قیمت نمایش داده می شود. شما می توانید اطلاعات دقیق هر پرواز شامل ایرلاین، تاریخ، ساعت حرکت و ورود، مدت پرواز، کلاس پروازی و قیمت را مشاهده نمایید.

مرحله سوم ثبت مشخصات خریدار و مسافران :

در این مرحله ابتدا مشخصات خریدار و سپس مشخصات مسافران از شما پرسیده می شود. پس از ورود اطلاعات و تایید به گام بعدی می روید.

مرحله چهارم انتخاب سرویس ها :

در این مرحله شما می توانید خدمات دلخواه سفر را مانند ویزا، ترانسفر فرودگاهی و بیمه مسافرتی را انتخاب و تایید نمایید.

مرحله پنجم صدور پیش فاکتور بلیط هواپیما :

در این مرحله شما می توانید پیش فاکتور بلیط هواپیما و خدمات انتخابی دیگر را مشاهده کنید و از صحت آنها اطمینان پیدا کنید.

مرحله ششم پرداخت آنلاین و دریافت بلیط هواپیما :

پس از پرداخت مبلغ قرارداد، بلیط شما آماده است و می‌توانید آن را دانلود کنید.